Wiadomości branżowe

Znaczek ?75. rocznica Zbrodni Katyńskiej?

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek emisji ?75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej?. 

Przedstawione na znaczku spętane skrzydła wojskowego orzełka, symbolizują spętane ręce polskich oficerów, rozstrzeliwanych w lesie katyńskim.

Mianem zbrodni katyńskiej określa się rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucje wykonywane były przez radziecką policję polityczną, NKWD. W latach 1940?1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to ?jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu?

Autorką projektu znaczka o wartości 1,75 zł jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano w nakładzie 270 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 31,25 x 39,5 mm w arkuszu sprzedażnym po 9 znaczków.

Walor filatelistyczny “75. rocznica Zbrodni Katyńskiej” oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Poczta Polska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts