Przeboje Wiadomości branżowe

Toruń świętuje 15-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Niezwykłe iluminacje średniowiecznych budynków, koncerty na balkonach zabytkowych kamienic oraz artystyczna podróż przez różnorodne gatunki muzyczne uświetnią obchody 15-lecia wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które

Niezwykłe iluminacje średniowiecznych budynków, koncerty na balkonach zabytkowych kamienic oraz artystyczna podróż przez różnorodne gatunki muzyczne uświetnią obchody 15-lecia wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbędą się 4 grudnia o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Zespół Staromiejski Torunia jest jednym z 19 polskich miejsc obecnych na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, obok m.in. Starego Miasta w Krakowie, zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, Starego Miasta w Warszawie czy Zamku Krzyżackiego w Malborku. Grudniowe obchody 15-lecia wpisania Torunia na listę UNESCO będą miały unikalną formę.

We wtorkowy wieczór zabierzemy torunian w artystyczną podróż przez różnorodne gatunki muzyczne ? wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Publiczność zgromadzona na Rynku Staromiejskim będzie mogła podziwiać iluminacje zabytkowych toruńskich budynków a na ich balkonach zabrzmią utwory artystów reprezentujących różnorodne muzyczne style.

Podczas wydarzenia wystąpi m.in. Adam Strug ? śpiewak, poeta, kompozytor, pomysłodawca zespołu śpiewaczego ?Monodia Polska? praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Na balkonie nad restauracją Sphinx zabrzmią rockowe dźwięki zespołu Strusie4, z którym wystąpi Rafał ?Zwierzak? Zieliński. Natomiast na tle oświetlonego ?Dworu Artusa? zaśpiewają artyści operowi: sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Wiesław Raczkowski, którym akompaniować będzie Wojciech Sarba. Rozpoczęcie muzycznych występów zaakcentują energetyczni bębniarze z zespołu L?ombelico del Mondo.

L?ombelico del Mondo to zespół doskonale znany toruńskiej publiczności ? dodaje Agnieszka Marecka. Artyści występują w najróżniejszych przestrzeniach ? od Rynku Głównego w Krakowie po Salę Kongresową w Warszawie.

Zespół Staromiejski Torunia (Stare Miasto, Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w dniu 6 grudnia 1997 roku. Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie uniwersalnych wartości proponowanych zabytków, a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: ?wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury? oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty ?stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny?. Obchody 15-lecia wpisu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczną się o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

A to już wiesz?  "Pierwsza miłość" zwiększyła widownię

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Toruńskich Zabytków
i jest finansowane ze środków Gminy Miasta Toruń

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy