Rusza jedyny w Polsce festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży Ale Kino!

Już 4 grudnia Poznań stanie się stolicą kina dziecięcego, a to za sprawą 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Organizatorzy postawili na promocję produkcji młodzieżowych z najwyższej półki, choć w programie przewidziano też pokazy dla dorosłych kinomanów.

Ale Kino! to jedyny, na skalę krajową, festiwal filmowy zaadresowany do dzieci i młodzieży. Swoimi korzeniami sięga lat 60., ale od tamtego czasu przeszedł szereg gruntownych zmian. Dziś to międzynarodowe wydarzenie, które rocznie przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów. Festiwal odwiedza już trzecia generacja Poznaniaków.

Program imprezy obejmie 37 filmów pełnometrażowych oraz 70 produkcji krótkometrażowych. Większość stanowią obrazy, które powstały w latach 2009-2011, jednak dla polskich widzów będzie to pierwsza sposobność, by zobaczyć je w kinie. W Poznaniu prezentowane będą filmy nagrodzone na Berlinale, wyróżnione w Cannes czy docenione na wrocławskim festiwalu Nowe Horyzonty.

Na otwarciu festiwalu przedstawione zostaną dwa obrazy, które wzbudziły wielkie zainteresowanie w całej Europie. Zmuszające do myślenia i zachęcające do dyskusji „Na lodzie” Andrew Okpeaha MacLean’a, to podwójny laureat Berlinale 2011. Debiut Jana Komasy „Sala samobójców” będzie drugą produkcją, która wywołała niemałe kontrowersje w Polsce, ale też zdobyła wiele nagród. W związku ze zbliżającym się EURO 2012 zaplanowano też cykl pokazów filmowych o tematyce sportowej – w końcu Poznań to jedno z miast-gospodarzy nadchodzących rozgrywek.

Wśród wielu znakomitych tytułów tegorocznego Festiwalu wymienić należy choćby „Oddech” Karla Markovicsa – film wyróżniony w Cannes, który otrzymał austriacką nominację do Oskara. Będzie też można zobaczyć pełnometrażowe animacje, jak chociażby „Kot w Paryżu” w reżyserii Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli, czy „Kot rabina” reż. Antoine Delesvaux, Joann Sfar – obydwa obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie festiwalu znajdzie się także wiele filmów krótkometrażowych, aktorskich, pokazów specjalnych i animowanych, m.in. nadrodzona w Berlinie „Ziemia bohaterów” Sahima Omar Kalifa.

29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! rozpocznie się 4 grudnia, a zakończy się uroczystą galą 11 grudnia 2011 r. Nagrodą festiwalu są Złote Koziołki. Najlepszym filmom, które wybierze dziecięce jury, zostaną przyznane nagrody: Marcinka i Marcina.

Więcej informacji na: www.alekino.com

Biuro Promocji Miasta Poznania chętnie pomoże w uzyskaniu akredytacji.

Osoby zainteresowane przyjazdem na wydarzenie na zaproszenie Miasta, prosimy o kontakt z Magdaleną Bilską, [email protected]

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play. 


Authors

Related posts

Top