Przeboje Wiadomości branżowe

PZU mecenasem ekspozycji insygniów Orderu Orła Białego

11 listopada w 93. rocznicę odzyskania niepodległości w warszawskiej Galerii Kordegarda otwarta zostanie wystawa „Za Ojczyznę i Naród” – ekspozycja insygniów Orderu Orła Białego. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, a jej mecenasem jest PZU.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r. i reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych za „znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny”. Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowione zostało w kraju w 1992 r.

Ekspozycja potrwa do 13 listopada br., czynna będzie w godzinach 11:00 – 19:00 w Galerii Kordegarda, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

PZU angażuje się w ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W tym roku firma była mecenasem ekspozycji oryginału Konstytucji 3 Maja 1791 r. i oryginalnych tablic z 21 postulatami robotników strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Obie wystawy odbyły się także w Galerii Kordegarda.

Obok wystawy „Za Ojczyznę i Naród”, PZU wspiera także Zamek Królewski w Warszawie, gdzie insygnia Orderu Orła Białego są przechowywane. Grupa PZU uczestniczy w życiu społecznym jako sponsor ważnych dla kultury i sztuki narodowej wydarzeń. Jest mecenasem Muzeum Narodowego Nowych Sukiennic w Krakowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Włącza się też aktywnie w ratowanie dzieł największych polskich malarzy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy