Wiadomości branżowe

Poznański kontenerART okazał się hitem

Nietypowy kontener gościł przez cztery letnie miesiące w centrum Poznania. Stał się nie tylko ciekawym miejscem spotkań, kulturalnych wydarzeń czy alternatywną formą wypoczynku, ale również intrygującą atrakcją turystyczną. Potwierdza to liczba osób – artystów, animatorów, a także widzów, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce. Organizatorzy pracują już nad przyszłoroczną edycją.

Od maja do września 2011 w kontenerART można było odpocząć, „zatopić” stopy w piasku, spotkać ciekawych ludzi, wziąć udział w twórczych warsztatach, koncertach czy wystawach. Jego pomysłodawcami są osoby wywodzące się z niezależnego środowiska artystów w Poznaniu. Przestrzeń KontenerART została zbudowana z dwóch kontenerów, ułożonych jeden na drugim. W zależności od potrzeb i pomysłów, nietypowe budynki pełniły rolę pracowni graficznych, muzycznych, multimedialnych czy designerskich.

– Kontener okazał się świetną odpowiedzią na twórcze potrzeby poznaniaków – mówi organizatorka projektu, Ewa Łowżył. – Udało nam się czasowo stworzyć kilka pracowni artystycznych i salę warsztatową. Usypaliśmy też plażę z piasku, jako przestrzeń do relaksu i mniej formalnych spotkań. Przygotowaliśmy bardzo bogaty plan warsztatowo-edukacyjny oraz artystyczny. Wiele osób zgłaszało się do nas ze swoimi pomysłami, które – w miarę możliwości – staraliśmy się realizować. Mamy wizję i w związku z tym lekki niedosyt, i to on napędza naszą energię do jeszcze większego zaangażowania w przyszłym roku.

Wszyscy odwiedzający to szczególne miejsce nad Wartą mieli niepowtarzalną okazję poznania tajników wzornictwa w ramach projektu Ekodesign, prowadzonego przez wykładowców poznańskiej szkoły School of Form. Czerwiec minął pod znakiem egzotycznych występów artystów z różnych zakątków świata, za sprawą Festiwalu Korzenie Rytmu. Swoją muzyczna twórczość zaprezentowali m.in. Kiltir z wyspy Reunion oraz Lanaya Burkina Faso Sound System. W każdą niedzielę niecodzienna rozrywka czekała też na dzieci i ich rodziców. Organizatorami tych atrakcji byli m.in. animatorzy związani z Fundacją Ad Arte, którzy prowadzili graficzną Pracownię Silkworks. Z kolei na entuzjastów dokumentacji filmowej czekały otwarte warsztaty UrbanVideoWorkshop.

– W kontenerze występowali artyści, znani z wielkich sal koncertowych w Polsce. To niesamowite – opowiada Marta Błaszczak, mieszkanka Poznania, która odwiedziła kontenerART wiele razy w czasie wakacji. – Pamiętam, jak na wyspę trafili filmowcy z Los Angeles, którzy przyjechali na festiwal Transatlantyk. Byli pod dużym wrażeniem atmosfery tego miejsca!

Bogaty program kontenerART przyciągnął do nowego miejsca tysiące poznaniaków i turystów. Organizatorzy nie spoczywają na laurach i zapowiadają w przyszłym roku kolejną, kulturalną ofensywę.

– Naszym celem na przyszły rok jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury. Chcielibyśmy zapewnić artystom maksymalnie dużo przestrzeni do pracy. Z rozwiązania na pewno ucieszą się też mieszkańcy miasta, którzy otrzymają tym samym jeszcze obszerniejszy program artystyczny kontenerART. W kolejnej edycji z pewnością nie zrezygnujemy z plaży. Nawet mimo wyjątkowo niesprzyjającej w tym roku deszczowej aury odwiedziło nas wielu poznaniaków oraz młodych turystów z Polski i zagranicy, którzy docenili bezpretensjonalny charakter i otwartość tego miejsca – dodaje Ewa Łowżył.

Organizatorem kontenerART jest Fundacja Vox-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej, która na realizację projektu otrzymała dofinansowanie z Urzędu Miasta Poznania. Partnerem głównym tegorocznej edycji projektu była Fundacja All For Planet.

Szczegóły przyszłorocznego programu w kontenerART będą dostępne na stronie www.kontenerart.pl

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Similar Posts