Nietypowy kontener gościł przez cztery letnie miesiące w centrum Poznania. Stał się nie tylko ciekawym miejscem spotkań, kulturalnych wydarzeń czy alternatywną formą wypoczynku, ale również intrygującą atrakcją turystyczną. Potwierdza to liczba osób – artystów, animatorów, a także widzów, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce. Organizatorzy pracują już nad przyszłoroczną edycją.
Od maja do września 2011 w kontenerART można było odpocząć, „zatopić” stopy w piasku, spotkać ciekawych ludzi, wziąć udział w twórczych warsztatach, koncertach czy wystawach. Jego pomysłodawcami są osoby wywodzące się z niezależnego środowiska artystów w Poznaniu. Przestrzeń KontenerART została zbudowana z dwóch kontenerów, ułożonych jeden na drugim. W zależności od potrzeb i pomysłów, nietypowe budynki pełniły rolę pracowni graficznych, muzycznych, multimedialnych czy designerskich.
– Kontener okazał się świetną odpowiedzią na twórcze potrzeby poznaniaków – mówi organizatorka projektu, Ewa Łowżył. – Udało nam się czasowo stworzyć kilka pracowni artystycznych i salę warsztatową. Usypaliśmy też plażę z piasku, jako przestrzeń do relaksu i mniej formalnych spotkań. Przygotowaliśmy bardzo bogaty plan warsztatowo-edukacyjny oraz artystyczny. Wiele osób zgłaszało się do nas ze swoimi pomysłami, które – w miarę możliwości – staraliśmy się realizować. Mamy wizję i w związku z tym lekki niedosyt, i to on napędza naszą energię do jeszcze większego zaangażowania w przyszłym roku.
Wszyscy odwiedzający to szczególne miejsce nad Wartą mieli niepowtarzalną okazję poznania tajników wzornictwa w ramach projektu Ekodesign, prowadzonego przez wykładowców poznańskiej szkoły School of Form. Czerwiec minął pod znakiem egzotycznych występów artystów z różnych zakątków świata, za sprawą Festiwalu Korzenie Rytmu. Swoją muzyczna twórczość zaprezentowali m.in. Kiltir z wyspy Reunion oraz Lanaya Burkina Faso Sound System. W każdą niedzielę niecodzienna rozrywka czekała też na dzieci i ich rodziców. Organizatorami tych atrakcji byli m.in. animatorzy związani z Fundacją Ad Arte, którzy prowadzili graficzną Pracownię Silkworks. Z kolei na entuzjastów dokumentacji filmowej czekały otwarte warsztaty UrbanVideoWorkshop.
– W kontenerze występowali artyści, znani z wielkich sal koncertowych w Polsce. To niesamowite – opowiada Marta Błaszczak, mieszkanka Poznania, która odwiedziła kontenerART wiele razy w czasie wakacji. – Pamiętam, jak na wyspę trafili filmowcy z Los Angeles, którzy przyjechali na festiwal Transatlantyk. Byli pod dużym wrażeniem atmosfery tego miejsca!
Bogaty program kontenerART przyciągnął do nowego miejsca tysiące poznaniaków i turystów. Organizatorzy nie spoczywają na laurach i zapowiadają w przyszłym roku kolejną, kulturalną ofensywę.
– Naszym celem na przyszły rok jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury. Chcielibyśmy zapewnić artystom maksymalnie dużo przestrzeni do pracy. Z rozwiązania na pewno ucieszą się też mieszkańcy miasta, którzy otrzymają tym samym jeszcze obszerniejszy program artystyczny kontenerART. W kolejnej edycji z pewnością nie zrezygnujemy z plaży. Nawet mimo wyjątkowo niesprzyjającej w tym roku deszczowej aury odwiedziło nas wielu poznaniaków oraz młodych turystów z Polski i zagranicy, którzy docenili bezpretensjonalny charakter i otwartość tego miejsca – dodaje Ewa Łowżył.
Organizatorem kontenerART jest Fundacja Vox-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej, która na realizację projektu otrzymała dofinansowanie z Urzędu Miasta Poznania. Partnerem głównym tegorocznej edycji projektu była Fundacja All For Planet.
Szczegóły przyszłorocznego programu w kontenerART będą dostępne na stronie www.kontenerart.pl
***
Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.
City of Work and City of Play.