Wiadomości branżowe

O sile obrazu ? Chris Niedenthal w Gdańsku

Już 7 maja w Gdańsku odbędzie seria spotkań z Chrisem Niedenthalem autorem niezwykłych zdjęć z epoki socjalizmu, które opowiedziały o prawdziwej Polsce całemu światu. Jest to trzecia część cyklu Star Speakers, którego inicjatorami są m.in. Olivia Business Centre oraz Fundacja Gdańsk Global.

Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych polskich i europejskich fotografów-reporterów, autor najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu komunizmu, jeden z laureatów konkursu World Press Foto i współpracownik m.in. Newsweeka czy Time?a, będzie gościem kolejnych spotkań z cyklu Star Speaker, projektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim.

Spotkania odbędą się 7 maja br. w Akademii Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Olivia Sky Clubie w Olivia Business Centre. Tematem spotkań będzie opowieść o zdjęciach Autora, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków tej minionej epoki. Motywem przewodnim spotkań będzie określenie ?Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny?.

Program spotkań w Gdańsku:

  • 11.15 ? Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, ul. Bażyńskiego 4, aula 207, wstęp wolny
  • 14.00 ? Akademia Sztuk Pięknych, Audytorium ASP, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej), wstęp wolny
  • 19.00 ? Olivia Business Centre, Gala w Olivia Sky Club. Spotkanie o charakterze zamkniętym ? tylko dla zaproszonych gości.

 

Chris Niedenthal

Urodził się w Londynie, w polskiej rodzinie. Studiował fotografię na London College of Printing. Przyjechał do Polski w 1973 r. na kilka miesięcy ? i został do dziś. Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 r. dołączył do fotografów kontraktowych tygodnika TIME. W latach 90. współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jego obszarem zainteresowań była zawsze Polska i cała Europa Wschodnia i Bałkany, a pracując dla tygodnika TIME, rozszerzył swoją działalność również na Związek Radziecki. W 1986 zdobył jedną z nagród w międzynarodowym konkursie fotograficznym World Press Photo, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Udokumentował narodziny ?Solidarności? w Gdańsku, jak również tzw. Karnawał Solidarności, stan wojenny w Polsce, a w 1989 wygraną walkę z socjalizmem w Polsce i krajach sąsiednich. Ma na swoim koncie kilka albumów fotograficznych, m.in. ?Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989? (BOSZ, 2014) i autobiografię pt. ?Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf? (Marginesy 2011). Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Star Speakers ? to wyjątkowe spotkania w wyjątkowym miejscu. To program inspirujących wykładów z międzynarodowymi gośćmi, realizowany w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności studenckiej. Celem projektu jest rozwój oraz integracja międzynarodowych relacji biznesowych, służących umacnianiu pozycji Gdańska w globalnej optyce inwestycyjnej.

Gośćmi poprzednich edycji Star Speakers byli prof. Ian Angell z London School of Economics, futurolog i guru IT, oraz Derek Redmond ? brytyjski lekkoatleta, specjalizujący się w długich biegach sprinterskich, uznawany za jednego z najszybszych ludzi świata na przełomie lat 80. i 90.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Olivia Business Centre. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy