o moloko

Moloko ? brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę elektroniczną z pogranicza takich gatunków jak house, dance, acid-jazz, downtempo. Zespół powstał 1994 roku, występuje z przerwami do dziś.

Obecny skład zespołu

* Róisín Murphy ? wokal
* Mark Brydon ? basista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny

Poza podstawowym składem dwuosobowym, Moloko regularnie współpracuje z muzykami sesyjnymi ? klawiszowcami Eddiem Stevensem i Philem Pesketem, gitarzystą Davem Cookiem i perkusistą Davem Derose.

Historia

200px-Roisin_wikiZespół powstał w 1994 roku w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Nazwa zespołu nawiązuje bezpośrednio do rosyjskiego słowa ?????? (mleko). Wówczas jeszcze nie śpiewająca Róisín Murphy zagadała na zabawie Marka Brydona pytaniem “Czy podoba ci się mój obcisły sweter? Zobacz, jak pasuje do mojego ciała” (“Do you like my tight sweater? See how it fits my body”). Brydon był już doświadczonym producentem muzycznym. Niedługo potem, już w 1995 roku, pojawiła się ich pierwsza wspólna płyta, Do You Like My Tight Sweater? wydana przez Roadrunner Records. Była ona dość trudno przystępna dla przeciętnego słuchacza, ze względu na mroczny klimat i koncentrację na dźwiękach elektronicznych.

Kolejną pozycją w ich karierze była płyta I Am Not a Doctor (1998), ale przełom stanowiła dopiero popowa Things to Make and Do (2001), rozsławiona remiksem piosenki “Sing It Back”, stworzonym przez DJ-a Borisa Dlugoscha. Ostatnia płyta, Statues (2003), która spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków i słuchaczy, to już dzieło o charakterze pop-rockowym. Po nagraniu albumu w 2003, działanie zespołu zostało zawieszone. Jak twierdzi sama Murphy, Moloko nie zostało rozwiązane, aczkolwiek nie zanosi się w najbliższym czasie na to, by powstać miała nowa płyta. W 2005 wokalistka zespołu nagrała solową płytę Ruby Blue. W czerwcu 2006 roku ukazała się składanka pt. Catalogue. Zawiera ona 13 największych hitów zespołu. Dodatkowo na bonusowym CD (limitowana edycja) umieszczono koncert z Brixton Academy w 2003 r.

Moloko na video

[tubepress mode=’tag’, tagValue=’moloko’]

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Moloko

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x