NOSPR zainauguruje Rok Lutosławskiego

25 stycznia, podczas piątkowego koncertu abonamentowego, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje Rok Witolda Lutosławskiego ? w setną rocznicę urodzin kompozytora. Koncert ? z dziełami wybitnego polskiego kompozytora w programie ? poprowadzi dyrektor artystyczny orkiestry Alexander Liebreich, w partii solowej wystąpi znakomity wiolonczelista Miklós Perényi.

Witold Lutosławski ? obok Karola Szymanowskiego ? powszechnie uznawany jest za czołowego kompozytora polskiego XX wieku. Indywidualny język muzyczny i warsztat kompozytorski wypracowany dzięki zgłębianiu nowych technik zachodnioeuropejskiej awangardy, uczyniły jego twórczość charakterystyczną i rozpoznawalną, a oryginalne rozwiązania, m.in. aleatoryzm kontrolowany, technika łańcuchowa czy forma dwufazowa, cenione są na całym świecie.
Podczas piątkowego koncertu NOSPR pod dyrekcją swojego szefa zaprezentuje trzy utwory Witolda Lutosławskiego, pochodzące z różnych okresów jego twórczości.
Na początek zabrzmi IV Symfonia ? ostatnie wielkie dzieło kompozytora, ukończone w 1992 r. W przeciwieństwie do poprzedniej Symfonii ? przesycone intymnością, kameralnością i kontestacją, będące syntezą postawy estetycznej Lutosławskiego. Ze środkowego okresu twórczości orkiestra wykona Koncert wiolonczelowy (1969-70 r.), skomponowany dla legendarnego Mścisława Rostropowicza, będący przykładem typowego wirtuozowskiego koncertu solowego, jednak z niekonwencjonalnie potraktowaną partią orkiestry ? interwencyjną, niemal przeszkadzającą. Czas powstania dzieła, zbieżny z tworzeniem się w Związku Radzieckim antykomunistycznej opozycji, skłaniał recenzentów do politycznej interpretacji dzieła. Sam kompozytor odżegnywał się jednak od takich pozamuzycznych analogii. Wieczór zakończy Koncert na orkiestrę z 1954 r. ? jeden z najczęściej wykonywanych utworów Lutosławskiego, w którym widoczne są jeszcze wpływy pierwszego, neoklasycznego stylu kompozytora, z zaznaczeniem kolejnej fazy twórczości i jej awangardowego języka muzycznego.

Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 411 CCK, odbędzie się spotkanie z prof. Leonem Markiewiczem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety w cenie 35 zł (ulgowe ? 20 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (21-25.01.), w punktach Ticketportal (21-25.01.) oraz na stronach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.

Kasa biletowa NOSPR
23-24.01. od 15.00 do 17.00 oraz 
w dniu koncertu od godz. 17.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]l

Authors

Related posts

Top