Przeboje Wiadomości branżowe

Marginesy sztuki w centrum Poznania

Poznań z powodzeniem dąży do tytułu kulturalnej stolicy Polski. Trwające od 23 września do końca października 7. Biennale Fotografii „Marginesy?” okazało się ogromnym sukcesem. W tym czasie miasto odwiedziła międzynarodowa śmietanka artystów, prezentując swoją twórczość. Goście Biennale mieli niepowtarzalną okazję do bezpośredniego kontaktu z aktywnymi działaczami kulturalnymi, animatorami oraz wybitnymi twórcami.

Co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie marginesem życia społecznego i artystycznego? A co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy 7. edycji Biennale Fotografii „Marginesy?”. Podczas trwającego miesiąc pokazu najwięcej gości przyjęła poznańska Galeria Miejska Arsenał. Odbyło się tam m.in. spotkanie z wybitnym twórcą fotografii polskiej, Lechem Lechowiczem, wykładowcą między innymi Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który przez dziewiętnaście lat był kustoszem w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta przyjechał do Poznania, aby opowiedzieć o niezwykłym przedsięwzięciu – „The History of 20th Century Photography. 1900-1938” – dwutomowym albumie poświęconym historii fotografii trzydziestu czterech państw europejskich. Lechowicz wybierał fotografie wchodzące do części polskiej albumu.

Poznań gościł też twórców zagranicznych. Horst Kloever z Berlina, fotograf i dziennikarz, pracujący dla wydawnictw takich jak Times czy Stern, promował projekt o nazwie LAB EAST i książkę „30 photographic positions from Central and Eastern Europe”. W albumie prezentującym fotografie 28 młodych artystów znalazło się aż trzech poznaniaków: Paweł Bownik, Michał Grochowiak i Adam Panczuk. Wszyscy trzej ukończyli fotografię na wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

– Polacy osiągnęli wysoki poziom w sztuce fotografii, mają bogatą tradycję z nią związaną. To tradycja budząca respekt. Niewątpliwie polska fotografia jest na tym samym poziomie, co czeska czy niemiecka – opowiadał Horst Kloever

Niemiecki artysta należał też do tegorocznego międzynarodowego jury Photo Diploma Award, organizowanego w ramach poznańskiego Biennale. Celem konkursu było zaprezentowanie najlepszych prac dyplomowych w dziedzinie fotografii. Jak podkreśla Katarzyna Majak, krytyk fotografii, wystawa prezentowana w Starym Browarze była jedyną taką inicjatywą na świecie.

Photo Diploma Award to projekt wyjątkowy, promujący najbardziej twórczy okres w życiu młodych autorów, którego owocem są ich prace licencjackie i magisterskie – tłumaczy Katarzyna Majak. Tegorocznym zwycięzcą wystawy został Jakub Karwowski.

Inna, równie wyjątkowa wystawa pt. „Niewidzialne Miasto” została zaprezentowana w Centrum Kultury Zamek. Pokazywała ona efekty projektu, autorstwa Zakładu Badań Kultury Audiowizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM, prowadzonego od kilku lat. Wystawa zebrała fotografie mieszkańców różnych polskich miast, dokumentujących rozmaite, często efemeryczne przejawy ludzkiej kreatywności. Pokazywały one, w jaki sposób ludzie zagospodarowują przestrzeń wokół siebie, jak ją przekształcają i naznaczają swoją indywidualnością.

Łącznie w poznańskich galeriach zorganizowano 14 wystaw. Swoje prace pokazali m.in.: Jarosław Kozakiewicz, Andrzej Kramarz, Magda Hueckel, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Zieliński, Bogdan Konopka, Piotr Wołyński i David Farrell. Ponadto zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia cenionych w historii polskiej fotografii artystów, takich jak: Bronisław Schlabs, Edward Hartwig, Fortunata Obrąpalska czy Ryszard Wiktor Schramm.

Biennale Fotografii to ogólnopolskie wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Poznania. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 23 września i trwała do 30 października 2011. Więcej szczegółów na temat Biennale na: www.biennalefotografii.pl

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Similar Posts