Wiadomości branżowe

Kasia Kowalska i Panny Wyklęte na gali Strażnik Pamięci

Teaser

Kasia Kowalska i Dariusz Malejonek wystąpią na gali Strażnik Pamięci organizowanej przez tygodnik ?Do Rzeczy?. Galę, która odbędzie się w najbliższy wtorek, 5 listopada, w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie uświetni minikoncert projektu ?Panny Wyklęte?.

Podczas gali odbędzie się pojedynek ?Do Rzeczy? na temat ?Jaką pamięć narodową należy kultywować?? W pojedynku zmierzą się Piotr Semka, Rafał A. Ziemkiewicz i Bronisław Wildstein, a moderatorami będą Piotr Gursztyn i Kamila Baranowska.

Całość wieczoru poprowadzą Anna Popek i Paweł Lisicki, redaktor naczelny ?Do Rzeczy?. W koncercie, oprócz Kasi Kowalskiej, Mariki i Dariusza Malejonka, wystąpią także Marcelina, Kasia Malejonek, Ifi Ude oraz Lilu. Podczas gali wręczone zostaną statuetki Strażnika Pamięci w kategoriach TWÓRCA, INSTYTUCJA i MECENAS. 

Wcześniej Kapituła konkursu wybrała finalistów spośród kilkuset zgłoszeń nadesłanych przez czytelników oraz zgłoszonych przez członków Kapituły i redakcję tygodnika ?Do Rzeczy? i miesięcznika ?Historia Do Rzeczy?.

Nominacje w kategorii TWÓRCA otrzymali Dariusz Malejonek ? właśnie za projekt ?Panny Wyklęte?, a także Tadeusz ?Tadek? Polkowski, twórcy serialu ?Czas Honoru?, Wanda Zwinogrodzka i Andrzej Nowak. W kategorii INSTYTUCJA Kapituła nominowała do tytułu Strażnika Pamięci: Radio Merkury, Fundację Niepodległości, Muzeum Lwowa i Kresów, Stowarzyszenie Wizna 1939 oraz łącznie Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – za projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na ?Łączce?, koordynowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka i dr Andrzeja Ossowskiego. W kategorii MECENAS nominowane są Bank Zachodni WBK S.A., Maciej Radziwiłł, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Kasa Stefczyka i Fundacja im. F. Stefczyka oraz SKOK Wołomin.  

?Panny Wyklęte? to projekt muzyczny Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej, zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych. Patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny ps. “Inka”. W projekcie wzięli udział:  grupa Maleo Reggae Rockers oraz Ania Brachaczek, Jadwiga Basińska, Gonix, Halina Mlynkova, Ifi Ude, Kasia Kowalska, Kasia Malejonek, Lilu, Marcelina, Marika, Mona, Paresłów, Ania Przybysz, Natalia Przybysz i Paulina Przybysz.

Ostateczna lista nominowanych do Strażnika Pamięci:

Kategoria:  Twórca

 1. Dariusz Malejonek ? za projekt ?Panny wyklęte?, wprowadzający do pop kultury przemilczane karty i postaci historii Polski.
 2. Andrzej Nowak ? za działalność publicystyczną, wydawniczą i naukową oraz za książkę ?Intelektualna historia III RP?, dokumentującą intensywną obecność profesora w polskim życiu ideowym.
 3. ?Tadek? ? Tadeusz Polkowski ? za raperską ?Niewygodną prawdę?, pokazanie, jak historię Polski ożywiać można przy nowoczesnych bitach.
 4. Twórcy serialu ?Czas honoru? ? za serial, który przywraca nadzieję na projekt szlachetnej misyjnej telewizji.
 5. Wanda Zwinogrodzka ? za działalność pisarską, krytyczną, a zwłaszcza prowadzenie Sceny Faktu Teatru Telewizji, odkłamującej dzieje ojczyste.

 Kategoria: Instytucja

 1. Fundacja Niepodległości ? za różnorodne działania kształtujące nowoczesne postawy patriotyczne: od ekshumacji po projekty artystyczne.
 2. Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej ? za unikatową prywatną inicjatywę przypomnienia tradycji Kresów Wschodnich w samym centrum Polski.
 3. Radio Merkury ? za akcję Zapal Znicz Pamięci upamiętniającą męczeństwo Polaków na terenach wcielonych do III Rzeszy.
 4. Stowarzyszenie Wizna ?39 ? za nieustającą aktywność w kultywowaniu pamięci o Polskich Termopilach.
 5. Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – za projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na ?Łączce?, koordynowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka i dr Andrzeja Ossowskiego

Kategoria: Mecenas

 1. Bank Zachodni WBK ? za pomoc w kultywowaniu polskiej tradycji niepodległościowej: od powstania styczniowego po czasy współczesne.
 2. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. F. Stefczyka i Fundacja im. dr. Franciszka Stefczyka – za finansowanie Festiwalu Filmów Dokumentalnych ?Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci? w Gdyni.
 3. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych ? za wspieranie aktywności związanych z dwudziestowieczną historią Polski.
 4. Maciej Radziwiłł ? za osobistą aktywność na terenie Białorusi, Litwy i Ukrainy: darowizny na rzecz muzeów i kościołów, rozwój inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych związanych z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego.

5.   SKOK Wołomin – za wsparcie filmu Irka Dobrowolskiego ?Sierpniowe niebo. 63 dni chwały?.

Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie mogą otrzymać autorzy dzieł, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA nagroda trafi do muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowopowołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzyma podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

Partnerem głównym konkursu Strażnik Pamięci jest PZU, a partnerem wspierającym jest Alior Bank. Patronami medialnymi są Telewizja Polsat, Wirtualna Polska i Radio Zet.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.

Organizator:

Tygodnik ?Do Rzeczy? to tytuł kierowany przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Wydawcą tygodnika jest spółka Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest Platforma Mediowa Point Group (GPW: POINTGROUP, PGM, www.point-group.pl) i jej prezes, Michał M. Lisiecki. Spółka jest również wydawcą miesięcznika ?Historia Do Rzeczy?.

 Partnerzy:

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to jako pierwsza firma w kraju zaczęła oferować pełen pakiet ubezpieczeń. PZU prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu społecznego zaangażowania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura. Jako największy polski ubezpieczyciel PZU dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. PZU sfinansował również odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego “Żydówka z Pomarańczami”, który jest obecnie wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

 

Alior Bank jest dynamicznie rozwijającym się bankiem uniwersalnym, liderem pod względem innowacyjności i liczby pozyskiwanych klientów. ?Wyższa Kultura Bankowości? jest naszą dewizą i przejawia się ona nie tylko w codziennej dbałości o jakość obsługi klientów i oferowanych usług, ale także we wspieraniu ważnych inicjatyw kulturalnych. ? tłumaczy Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. – Idea konkursu historycznego ?Strażnik Pamięci? jest bliska wartościom Alior Banku, a możliwość uhonorowania osób i instytucji, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do kultywowania pamięci o najważniejszych wydarzeniach z kart historii Polski, odbieram jako zaszczyt.

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy