Przeboje Wiadomości branżowe

Hall nagrodzony przez Politykę za ?Osobistą historię III Rzeczypospolitej?

Prof.  Aleksander Hall z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został laureatem prestiżowej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę "Osobista historia III Rzeczypospolitej". - W mojej książce starałem się opisać

Prof.  Aleksander Hall z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został laureatem prestiżowej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę “Osobista historia III Rzeczypospolitej”.

– W mojej książce starałem się opisać polityczną historię III Rzeczypospopolitej z perspektywy uczestnika i świadka wydarzeń, a także historyka, którym jestem z wykształcenia i z pasji. Szczególną uwagę skupiłem na pierwszych, przełomowych latach wolnej Polski, gdyż to one w największym stopniu określiły kształt naszej współczesności – podkreśla prof. Hall.

Autor dodaje, że starał się pokazać najważniejsze postacie tamtego czasu i przesłanki podejmowanych przez nie decyzji. Był to nie tylko przełomowy, ale także pasjonujący okres naszej historii.

– Czytelnicy osądzą, na ile udało mi się go ożywić w pamięci świadków i przybliżyć tym, dla których jest on już wyłącznie historią – mówi skromnie.

 

3 lutego w Księgarni Matras w Rzeszowie odbyło się spotkanie, podczas którego  ks. Adam Boniecki recenzował „Osobistą historia III Rzeczypospolitej”, oczywiście w obecności jej autora.

 

– Książka prof. Halla to historia Polski od genezy Okrągłego Stołu do wyborów prezydenckich 2010, połączenie syntezy historycznej z relacją naocznego świadka – napisano na okładce – dodam, świadka -uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych. Książka ta jest jak źródłowy dokument epoki, o której ludzie naszego pokolenia myślą, że ją  dobrze znają,  gdy w rzeczywistości posiadany przez nas obraz  pełen jest luk i przeinaczeń rodem z propagandy, manipulowania historią oraz zwykłej ignorancji. Może dlatego, że opowiada o czasach i ludziach tak bardzo znanych,  książka Halla wciąga – podkreślał ks. Boniecki.

Duchowny dodaje, że jest to opowieść bardzo osobista, która wypełnia puste miejsca naszej domniemanej wiedzy, a jej bohaterzy stają się ludźmi z kości, krwi, rozterek, z siły i słabości. Hall potrafi  spokojnie mówić o zasługach politycznych przeciwników,  nie tylko o ich błędach lecz i o zasługach a przyjaciół, których nie wynosi bezkrytycznie na ołtarze.

A to już wiesz?  Orange partnerem Balu w Operze

– Książka jest także kopalnią wiadomości.  Chwilami jest ich tak dużo, że dla przeciętnego czytelnika aż za dużo: nazwisk, pełnionych funkcji, personalnych przetasowań itd. Mnóstwo niby drobnych informacji  pokazuje jak to wszystko w początkowej fazie było kruche, jak łatwo droga do wolności mogła się urwać. Przecież nie było wiadomo, jak ta nieprawdopodobna przygoda z wolnością się skończy – mówi były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Ks. Boniecki zauważa, że „książka informuje o wydarzeniach, które w społecznej świadomości obrosły legendą nie zawsze jasną. Proste relacje o drodze do Okrągłego Stołu, o przebiegu obrad, o kontraktowym Sejmie, o strategii Jaruzelskiego i Kiszczaka, Rakowskiego i innych  zmierzającej  do wessania części opozycji, obciążeniu jej kosztami gospodarczej transformacji systemu przy jednoczesnym  zachowaniu w swoich rekach władzy. Są także informacje mało, lub wcale nieznane, jak ta o przyczynie odejścia z rządu Mazowieckiego generała Kiszczaka i wiele innych. Wreszcie ujmująca skromność Autora. Owszem nie ukrywa ożywiających go wówczas ambicji, owszem, odnotowuje swoje sukcesy ale także klęski,  nieodłączne od każdej kariery politycznej”.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy