Przeboje Wiadomości branżowe

Gwiazdy dziennikarstwa na toruńskim Festiwalu Sztuki Faktu

Teaser

Wybitni reportażyści i uznani twórcy telewizyjni będą gościć na Festiwalu Sztuki Faktu organizowanym przez Miasto Toruń, Toruńską Agendę Kulturalną i Telewizję Polską w dniach 11?13 kwietnia 2013 roku w Toruniu.

W pierwszej edycji wydarzenia dedykowanego sztuce reportażu wezmą udział między innymi Piotr Kraśko, Joanna Racewicz, Michał Olszański i Mariusz Walter, przed laty założyciel i twórca reportażu w Telewizji Polskiej; reżyserzy telewizyjnego Teatru Faktu ? Ryszard Bugajski i Janusz Dymek oraz jurorzy Festiwalu, którymi są dokumentaliści różnych gatunków medialnych: Lidia Duda, Jacek Bławut, Irena Piłatowska i Marek Miller. W czasie Festiwalu wręczona zostanie nagroda Prezesa TVP za osiągnięcia w dziedzinie reportażu i dokumentu.

Najważniejsze dokumenty i reportaże z dorobku TVP, Noc Reporterów z udziałem zespołów ?Reportera Polskiego?, ?Magazynu Ekspresu Reporterów?, ?Sprawy dla reportera?, warsztaty dziennikarskie prowadzone przez szefów ?Wiadomości? i ?Panoramy? oraz panel o przyszłości sztuki faktu ? to jedynie niektóre z propozycji programu wydarzenia.

W Toruniu spotkają się reporterzy i autorzy różnych gatunków wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia ? wyjaśnia Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy. Toruński festiwal będzie poświęcony przede wszystkim sztuce reportażu w Telewizji Polskiej i jego twórcom. W czasie spotkań z widzami, paneli, dyskusji chcemy odwołać się do wielkiej tradycji polskiego reportażu ? dodaje Jacek Snopkiewicz. Od przedwojennych ?Wiadomości Literackich? Konrada Wrzosa, Melchiora Wańkowicza do generacji reporterów ?Polskiego Października? ? Andrzeja Mularczyka, Ryszarda Kapuścińskiego i twórców reportażu telewizyjnego Mariusza Waltera, Mariana Marzyńskiego, Eugeniusza Pacha, Macieja Szumowskiego, Józefa Błachowicza, Tamary Sołoniewicz.

W ciągu trzech festiwalowych dni odbędzie się przegląd konkursowy oraz zostaną zaprezentowane spektakle Teatru Faktu TVP. Wydarzenie zakończy uroczysta gala wręczenia nagród prowadzona przez Joannę Racewicz i Michała Olszańskiego, którą będzie można zobaczyć na antenie TVP 2.

Za sprawą Festiwalu Sztuki Faktu Toruń stanie się miejscem debaty o współczesnych mediach ? mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Festiwalu. Ważnym punktem programu będą warsztaty dziennikarskie i spotkania ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Chcielibyśmy, aby Festiwal przyczynił się do kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze ?Baj Pomorski?. Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji bezpłatnych wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym www.sztukafaktu.pl. Wejściówki można również rezerwować telefonicznie w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej pod numerem telefonu 56 621 03 33.

< 237894" >

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy