Przeboje Wiadomości branżowe

E – czytnik czy tablet? Virtulo podpowiada co komu warto podarować pod choinkę

W okresie przedświątecznym gorączkowo poszukujemy trafionych prezentów dla swoich bliskich. Wigilia zbliża się wielkimi krokami, w sklepach tłumy, a misja znalezienia czegoś przydatnego i jednocześnie niebanalnego jest coraz większym

W okresie przedświątecznym gorączkowo poszukujemy trafionych prezentów dla swoich bliskich. Wigilia zbliża się wielkimi krokami, w sklepach tłumy, a misja znalezienia czegoś przydatnego i jednocześnie niebanalnego jest coraz większym wyzwaniem. Dla ułatwienia wyboru Virtualo podpowiada jakie urządzenia obdarowani chętnie znaleźliby pod choinką.

Dla czytelnika : e-czytnik, dla buszującego w Internecie – tablet

Zeszłoroczne pytanie, czy warto w ogóle kupować czytnik jest już na szczęście nieaktualne! Obecnie dostępna oferta ebooków spełnia już oczekiwania większości czytelników, a w ofercie Virtualo, największego dystrybutora e-contentu jest ponad 25 tysięcy tytułów. E-czytelnicy znajdą więc w przystępnych cenach zarówno nowości jak i bestsellery topowych wydawnictw.

Czym czytnik różni się głównie od tabletu?

  • czytnik posiada ekran e-Ink, który nie świeci i zachowuje się jak “kartka papieru”. Są różne ekrany technologii e-Ink, najlepsze to Pearl, dalej Vizplex, a na końcu Sipix, którego nie polecamy,

  • tablet to urządzenie wielofunkcyjne, żeby na nim czytać potrzebna jest specjalna aplikacja – większość aplikacji do czytania jest zupełnie darmowa.

Reasumując czytnik doskonały jest dla osoby, która lubi i czyta sporo książek. Tablet natomiast polecamy osobom, które czytają okazjonalnie i wolą buszować po Internecie. Dla nich zdecydowanie lepszym prezentem jest tablet, pozbawiony ryzyka, iż obdarowany będzie zawiedziony możliwościami wbudowanej w czytniku przeglądarki.

Kiedy warto podarować czytnik?

Jeśli osoba, którą chcemy obdarować: czyta więcej niż dwie książki w miesiącu. Czytanie jest częścią jej pracy lub przyszły obdarowany jest uczniem /studentem, jak również wówczas gdy nie ma miejsca na przechowywanie kolejnych, papierowych książek.

Czytniki i tablety – rekomendowane modele i szacunkowe ceny

Ceny czytników w modelu podstawowym rozpoczynają się już od około 350 zł brutto. W dobrych cenach, od około 250 zł dostępne są również urządzenia z systemem Android. Wybór urządzenia zależy od tego, do jakiego celu będzie przeznaczony i jak intensywnie będzie eksploatowany. Jakie urządzenia zatem warto kupić? Przyjrzyjmy się co jest obecnie ciekawego na rynku.

A to już wiesz?  Znaczek ?75. rocznica Zbrodni Katyńskiej?

Urządzenia do 500zł

W tym zakresie cenowym proponujemy wybór czytnika Pocketbook Basic 613 w cenie 399 zł – jest to kompaktowy i elegancki czytnik z 6-calowym ekranem, który przyjemnie zaskoczy wszystkich wielbicieli technologii e-papieru. Został zaprojektowany z myślą o czytelnikach wymagających prostoty, szybkości  działania oraz wygody w obsłudze licznych formatów plików i łatwości zarządzania swoimi kolekcjami książek. Początkujący e-czytelnik nie potrzebuje niczego więcej. W tej cenie zakupić można również podstawową wersję Kindle Classic z ekranem Pearl, który z przesyłką do Polski, cłem i podatkiem VAT kosztuje około 450 zł. W tym segmencie cenowym dostać można także Nook Simple Touch. Urządzenia te można również kupić u polskich sprzedawców, ale należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na gwarancję.

Z tabletów – dla niewymagającego użytkownika – proponujemy wybór Trekstora 3.0 z ekranem TFT, który obecnie kosztuje 169,99 zł i jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do potrzeb obdarowywanej osoby. Inne propozycje w tej klasie cenowej to Goclever TAB T76GPS, Manta MID14 i różne modele tabletów Pentagram. W ich wypadku użytkownik otrzymuje ekran LCD oraz system operacyjny Android na pokładzie. Do korzystania wystarczy zainstalować jedną z kilku popularnych aplikacji do czytania ebooków.

Urządzenia do 1000zł

W tej kategorii cenowej wybór jest już całkiem duży i można kupić bardzo porządne, wielofunkcyjne urządzenie, które spełnia potrzeby wymagającego e-czytelnika.  Ze względu na zastosowanie ekranów o przekątnej 6 cali urządzenia są poręczne. Wśród godnych polecenia czytników  znajduje się Pocketbook Touch 622, który obecnie kosztuje 599 zł. Kupując go na Virtualo.pl otrzymamy dodatkowo 10 ebooków wydawnictwa WAB (o wartości 400zł). Czytnik posiada 6-calowy ekran Pearl z technologią Multitouch, szybki i wydajny procesor, ergonomiczny kształt oraz bardzo dobre wykończenie.

Kindle Touch Wi-Fi (ok. 640 zł) i Kindle Touch 3G (ok. 850 zł) to również doskonała propozycja dla wielbicieli elektronicznego papieru, zwłaszcza jeżeli lubią również czytać książki obcojęzyczne, które niestety często są dość drogie po przeliczeniu ceny z dolarów na złotówki. Dużym zainteresowaniem fanów Kindle cieszy się również najnowsza wersja PaperWhite (ok. 850 zł) dysponująca podświetlanym ekranem e-ink, która nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Za około 700 zł dostaniemy Nook Simple Touch with Glow Light, który również oferując podświetlany ekran konkuruje z najnowszym urządzeniem od firmy Amazon na rynku amerykańskim.

A to już wiesz?  Nowe miłosne wątki w ?Galerii?

Wśród tabletów warto zwrócić uwagę na te z system Android: Samsung Galaxy Tab 2 7.0,  Goclever TAB A972BK (ciekawy model z klawiaturą), Apollo QUICKI 1035 9,7″ oraz Asus Google Nexus 7. Urządzenia tej klasy posiadają dobrą rozdzielczość, potrzebne złącza (HDMI), wystarczającą pamięć, aby sprostać dużym wymaganiom – oglądania filmów oraz zdjęć wysokiej jakości. Mają również znakomity czas reakcji na dotyk. W zależności od wersji urządzenia umożliwiają komunikację poprzez Wi-Fi lub 3G.

Czytniki biznesowe i tablety Premium

W tej kategorii polecamy czytnik Pocketbook Pro 902, który dzięki prawie dwukrotnie większemu ekranowi (9,7 cala), niż w większości innych czytników, zapewnia zdecydowanie wyższy komfort czytania dokumentów, e-maili, książek oraz gazet i magazynów. Jest to zaawansowane narzędzie, przeznaczone nie tylko do czytania książek, ale także profesjonalnych publikacji w nauce i biznesie oraz nanoszenia odręcznych notatek. Czytnik kosztuje obecnie 1179 zł.

W cenie powyżej 1000 zł wybór tabletu nie powinien nastręczać większych trudności. Wśród modeli wartych polecenia są: Asus Transformer 10.1, Google Nexus 10, Sony Xperia S 9,4″ Tegra 3. Dobrze znane na polskim rynku są również urządzenia Samsunga – w tym modele Galaxy Note 10.1 i różne wersje serii Galaxy Tab. Warto zwrócić także uwagę na urządzenia Apple, wśród których obecnie największą popularnością cieszą się najnowszy iPad mini oraz iPad 4. Ciekawą alternatywą może okazać się Amazon Kindle Fire HD przy czym zdania co do jego pełniej funkcjonalności w Polsce są podzielone z uwagi na brak dostępu do wielu usług.

Tablet lub e-czytnik to doskonały pomysł na świąteczny prezent, z którego bliska osoba będzie mogła cieszyć się naprawdę długi czas. Warto więc rozważyć jego kupno korzystając z praktycznych wskazówek i rekomendacji firmy Virtualo.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy