Dźwięki Chicago zagoszczą w Poznaniu

Aby usłyszeć na żywo dobry, amerykański jazz nie trzeba wyjeżdżać za ocean. Wystarczy pojawić się w Poznaniu od 25 do 29 listopada, na szóstej edycji festiwalu Made In Chicago. Wszyscy wielbiciele jazzu będą mieli niepowtarzalną okazję, aby ujrzeć i usłyszeć na żywo zarówno legendarnych, jak i młodych artystów wykonujących ten gatunek muzyki.

Ponad 7 000 km dzieli Poznań i Chicago, jednak mimo odległości miasta są sobie bliskie. Z jednej strony łączy je niepowtarzalny klimat charakterystyczny dla obydwu metropolii. Z drugiej – wiąże je muzyka. Poznański Made In Chicago jest bowiem jedynym festiwalem w Europie prezentującym bogate dziedzictwo chicagowskiego jazzu. Dzięki współpracy z Jazz Institute of Chicago – jednej z najważniejszych instytucji pozarządowych, wspierających muzykę jazzową w USA – udaje się zaprosić do stolicy Wielkopolski najlepszych amerykańskich muzyków.

 Festiwal ściąga do Poznania wybitnych wykonawców z całego świata, dla których jazz jest nie tylko muzyką, lecz przede wszystkim stylem życia i swoistym, międzynarodowym językiemmówi dyrektor festiwalu, Wojciech Juszczak z Estrady Poznańskiej. – Zapraszając co roku ponad 30 muzyków jazzowych, sprowadzamy do Poznania jazz z najwyższej półki, a wraz z nim atmosferę Chicago. Jest to jedyny w Europie, a być może także na świecie, festiwal prezentujący premierowe i unikalne projekty muzyczne z tego miasta.

Słuchacze będą mogli zapoznać się z szerokim spektrum chicagowskiego jazzu – od klasyki i awangardy, przez muzykę improwizowaną, na bluesie i jazzie wokalnym kończąc. Największą gwiazdą tej edycji poznańskiej imprezy będzie formacja Henry`ego Threadgilla ZOOID. Założyciel jest wybitnym kompozytorem i multiinstrumentalistą. Należał on, od wczesnych lat 70., do awangardy muzyki jazzowej. Artysta czerpie inspiracje zarówno z afrykańskiego czy hinduskiego folkloru, jak i całej jazzowej tradycji oraz amerykańskiej muzyki marszowej. Na swoim koncie ma ponad 150 projektów.

Publiczności zaprezentują się też znani wcześniej artyści, choć w zupełnie nowej odsłonie m.in. wiolonczelistka Tomeka Reid, która wystąpi w ramach międzynarodowego trio Hear in Now. Ponadto, po raz pierwszy w Europie, wystąpi saksofonista Greg Ward ze swoim nowojorskim zespołem Phonic Juggernaut. Zagrają też Improvised Soul Projekt, którego założycielem jest trębacz Corey Wilkesa, oraz Tribute to Von Freeman. Wspólnym polsko-amerykańskim projektem tegorocznej imprezy będzie koncert polskiego tria The Light /Zimpel, Traczyk, Rasz/ oraz pianisty z Chicago, Jima Bakera. Jak co roku, na finał festiwalu, jeden z muzyków przygotuje premierowy program i stanie na czele specjalnie powołanej orkiestry, złożonej ze wszystkich gości Made In Chicago. W dotychczasowych pięciu edycjach festiwalu wystąpiło ponad 100 muzyków. Goszcząc nietuzinkowe gwiazdy muzyki, Made In Chicago wyznacza trendy w branży muzycznej.

Szósty festiwal jazowy Made In Chicago odbędzie się między 25 a 29 listopada tego roku. Muzycy zaprezentują się w klubach: Scena na Piętrze oraz Pawilonie Nowej Gazowni.

Więcej szczegółów na temat imprezy znajduje się na stronie www.madeinchicago.pl

Biuro Promocji Miasta Poznania chętnie pomoże w uzyskaniu akredytacji.

Osoby zainteresowane przyjazdem na wydarzenie na zaproszenie Miasta, prosimy o kontakt z Magdaleną Bilską, [email protected]

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Authors

Related posts

Top