Przeboje Wiadomości branżowe

Coraz wyższy poziom książek audio w Polsce

3 listopada w trakcie krakowskich Targów Książki poznaliśmy listę tegorocznych laureatów konkursu Książka Audio Roku. Spośród prawie 60 nominowanych tytułów jury wybrało najlepsze książki do słuchania wydane w

3 listopada w trakcie krakowskich Targów Książki poznaliśmy listę tegorocznych laureatów konkursu Książka Audio Roku. Spośród prawie 60 nominowanych tytułów jury wybrało najlepsze książki do słuchania wydane w 2011 roku. Jak podkreślił Janusz Kukuła, wybitny reżyser Teatru Polskiego Radia i jednocześnie członek jury konkursu, obserwujemy coraz wyższy poziom nagrań.

Janusz Kukuła zaznacza również, że to między innymi dzięki konkursowi co roku będziemy się cieszyć coraz lepszą jakością polskich audiobooków, większym rozmachem przy ich realizacji oraz znakomitym wykonaniem, zarówno pod względem dźwiękowym, jak i aktorskim. Inicjatorem i organizatorem konkursu jest od trzech lat Nexto.pl, największy w Polsce dystrybutor książek do słuchania. „W tym roku nie było wielkich niespodzianek” – przyznaje Bartłomiej Roszkowski, prezes Netpress Digital – To oznacza jednocześnie, że wygrały naprawdę dobre pozycje”. Jury wyłoniło 6 najlepszych tytułów, które otrzymały największą liczbę głosów w poszczególnych kategoriach tematycznych. Za drugie miejsce zdecydowano się przyznać wyróżnienia.

Wśród nagrodzonych tytułów znalazły się bestsellery ostatnich lat oraz książki, które zdążyły już przejść do klasyki gatunku. W kategorii Literatura piękna niewątpliwym faworytem było „Imię Róży” w mistrzowskiej interpretacji uznanego i nagradzanego lektora Krzysztofa Gosztyły. Zwyciężą Kryminałów i sensacji został Festung Breslau” mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalny i zaskakujący, niebanalnie również „przeczytany” przez Roberta Więckiewicza. Literatura faktu i reportaże należą w tym roku do znakomitego duetu Marka Kamińskiego oraz Marka Kondrata, dzięki którym możemy wyruszyć „Razem na bieguny”.  Spośród literatury dla młodszych czytelników zwyciężą okazał się tajemniczy „Książę Mgły”, któremu swojego magicznego głosu udzielił Piotr Fronczewski. Za najlepszy poradnik w wersji do słuchania jury uznało „Komunikację bez barier” Beaty Kozyry przeczytaną przez Anitę Sajnóg. Najciekawszą pozycję pod względem oprawy graficznej wyłonił w tym roku nasz ekspert Andrzej Pągowski. Jego zdaniem na nagrodę zasłużyła oprawa „Pociągu do Stalinogrodu” Wydawnictwa WAM – Studio INGO.

A to już wiesz?  Galeria filmowych murali już otwarta

Książki Audio nagrodzone i wyróżnione w III edycji konkursu Książka Audio Roku 2010

Lista zwycięzców według kategorii:

Dla dzieci i młodzieży:

„Książę Mgły” – Carlos Ruiz Zafon (Muza SA), lektor: Piotr Fronczewski

Wyróżnienie: Kubuś Puchatek – Alan Alexander Milne (Wydawnictwo Nasza księgarnia Sp. z o.o.), lektor: Janusz Gajos

Kryminał i sensacja:

Festung Breslau” – Marek Krajewski (Biblioteka Akustyczna), lektor: Robert Więckiewicz

Wyróżnienie: Mężczyzna, który się uśmiechał (Biblioteka Akustyczna)– Henning Mankell, lektor: Adam Ferency

Literatura faktu i reportaże:

„Razem na bieguny” – Marek Kamiński (Fundacja Marka Kmińskiego), lektor – Marek Kondrat

Wyróżnienie: „Kapuściński non-fiction” – Artur Domosławski, Świat Książki (Grupa Wydawnicza Weltbild), lektor: Jerzy Radziwiłowicz

Literatura piękna:

„Imię Róży” – Umberto Eco (Oficyna Literacka Noir sur Blanc Sp. z o.o.), lektor – Krzysztof Gosztyła

Wyróżnienie: „Pociąg do Satlinogrodu” – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO

Poradniki:

„Komunikacja bez barier” – Beata Kozyra (MT Biznes Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg

Wyróżnienie: „Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce” – Grażyna Białopiotrowicz (Poltex Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg                        

Oprawa graficzna:

„Pociąg do Satlinogrodu” – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO

Wyróżnienie: Seria „Antek, Kamizelka, Katarynka” – Bolesław Prus, lektor: Eugeniusz Korczarowski

 

Podsumowanie trzeciej edycji konkursu

Konkurs Książka Audio Roku cieszy się niemalejącym zainteresowaniem wydawców, mediów i wszystkich osób związanych z rynkiem książek do słuchania w Polsce. Tegoroczny konkurs rozpoczął się w połowie roku kilkutygodniowym etapem zgłoszeń, w którym wszyscy polscy wydawcy książek audio mogli zgłosić do 31.07 swoje najlepsze produkcje. Zgłoszeń dokonywano poprzez specjalnie przygotowany formularz na stronie konkursu (www.ksiazkaadioroku.pl). Wśród produkcji biorących udział tegorocznej edycji znalazły się tytuły takich wydawnictw jak: Agora S.A., Audio Liber, Biblioteka Akustyczna, Muza S.A., Liber Novus Marcin Nowak, Wydawnictwo Jung-off-ska czy Złote Myśli Sp. z o.o.

A to już wiesz?  Słuchawki Fostex TH900 MK2 Saphire Blue

Przez kilka tygodni kolejnego etapu konkursu 8-osobowe grono jurorów oceniało wszystkie nominowane tytuły, aby ostatecznie zagłosować na trzy, ich zdaniem najlepsze, tytuły. Każdy juror w ramach każdej kategorii mógł przyznać 5, 3 lub 1 punkt. Skład jury stanowili uznani eksperci, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. To jednocześnie nazwiska reprezentujące odmienne obszary twórczości, co dla zainteresowanych konkursem książek audio oznacza fachową, ale również różnorodną pod względem artystycznym i wydawniczym ocenę tytułów. W tym roku mieliśmy zaszczyt współpracować m.in. z: Dorotą Koman (polonistką, miłośniczką książek), Piotrem Kuśmierkiem (producentem nagrań i montażystą dźwięku), Januszem Kukułą (reżyserem Teatru Polskiego Radia), Andrzejem Pągowskim (artystą, grafikiem i plastykiem), Maciejem Foksem (ekspertem rynku wydawniczego), Romualdem Roczeniem (muzykiem, żeglarzem, właścicielem firmy, która oferuje rozwiązania i urządzenia pomagające funkcjonować niewidomym) oraz Łukaszem Gołębiowskim (Prezesem Zarządu Biblioteka Analiz Sp. z o.o.). Z pełnymi profilami jurorów można zapoznać się na stronie www.ksiazkaaudioroku.pl.

Na oficjalnej stronie konkursu można również znaleźć pełne prezentacje wszystkich nagrodzonych i nominowanych tytułów. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami nagrań oraz opisami publikacji.

 

 O organizatorze:

NetPress Digital jest w Polsce liderem w zakresie sprzedaży czasopism, książek oraz książek audio w wersji elektronicznej. Każdy z produktów znajdujących się na www.nexto.pl można nabyć taniej, bezpiecznie, w najnowocześniejszej dostępnej technologii oraz bez konieczności czekania na fizyczną przesyłkę pocztową. NetPress prowadzi także www.nextranet.pl, serwis pozwalający dosłownie każdemu na założenie swojego sklepu z gotowym asortymentem i zupełnie za darmo w ciągu 5 minut. Nextranet jest w głównej mierze dedykowany portalom, blogom, vortalom, które chciałby w szybki sposób wzbogacić swoją ofertę, o sklep z ofertą ściśle powiązaną z wybraną przez siebie specjalizacją. W ramach sieci Nextranet od stycznia 2008 r. powstało już ponad 15 000 dedykowanych sklepów, zarabiających realne pieniądze na sprzedaży produktów elektronicznych.

A to już wiesz?  Kręci się nowy sezon "Świata według Kiepskich”

NetPress współpracuje obecnie z ponad 120 wydawnictwami z Polski i zagranicy. Głównym inwestorem w NetPress jest fundusz inwestycyjny MCI Management. Firma NetPress znalazła się także w gronie najlepszych firm technologicznych w Europie w ramach konkursu RED HERRING 100.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy