Przeboje Wiadomości branżowe

Barwna parada z góralskim przytupem podczas toruńskiego Święta Trzech Króli

Niezwykle energetyczna, żywa i radosna parada Trzech Króli, zorganizowana w tym roku w góralskiej konwencji, wkroczy na toruńską Starówkę w niedzielę, 6 stycznia 2013 roku. Barwny orszak, którego bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie zespół Brathanki.

Parada Trzech Króli, jak co roku, będzie barwna i efektowna.

W świątecznym orszaku wykorzystamy zabytkowe samochody i figury zwierząt ? zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, instytucji organizującej wydarzenie. Całość odbędzie się w konwencji góralskiej, ze względu na naszą muzyczną gwiazdę, zespół Brathanki, którego muzyka łącząca folk, pop i rock, inspirowana jest góralskim folklorem.

Podczas koncertu artyści zaprezentują specjalny repertuar z najpopularniejszymi kolędami we własnych aranżacjach.

W Toruniu muzycy wykonają swoje największe przeboje: ?Czerwone korale?, ?Gdzie ten który powie mi?, ?W kinie w Lublinie kochaj mnie?, a także pastorałki i kolędy. Usłyszymy również piosenki Skaldów z ostatniej płyty zespołu: ?Na wirsychu?, ?Z kopyta kulig rwie?, ?Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał ? dodaje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Zespół Brathanki założył w 1998 roku Janusz Mus ? akordeonista i puzonista. Pierwsza płyta zespołu ?Ano!? okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku. Drugi album ?Patataj? niemalże natychmiast osiągnął status ?Złotej Płyty?. W 2001 roku zespół otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Muzyka Tradycji i Źródeł. Brathanki zagrały kilkaset koncertów w kraju i za granicą, brały udział w wielu festiwalach i programach telewizyjnych. W 2011 roku miała miejsce premiera nowej płyty zespołu ?Brathanki grają Skaldów?.

Święto Trzech Króli kończy trwające od Wigilii obchody Święta Bożego Narodzenia. Święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Similar Posts