Przeboje Wiadomości branżowe

?1920 Bitwa Warszawska? i efekty specjalne

Jak tworzono spektakularne wybuchy w filmie Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”? Dlaczego lecący nad uchem widza pocisk jest tak realistyczny? Kto odpowiada za zapierające dech w piersiach sceny batalistyczne? ATM FX – spółka specjalizująca się w realizacji efektów specjalnych oraz postprodukcji filmowej – współrealizowała pierwszy w historii polskiego kina pełnometrażowy film fabularny w technologii 3D. Kluczowym zadaniem ATM FX była m.in. realizacja komputerowych efektów specjalnych w technice 3D, wirtualne wspomaganie scenografii filmowej, montaż kompozycyjny oraz warstwową korektę kolorystyczną. Prace nad efektami specjalnymi trwały jedenaście miesięcy.

Fresk historyczny Jerzego Hoffmana – „1920 Bitwa Warszawska” – był realizowany we władającej współczesnym kinem rozrywkowym trójwymiarowej technologii stereoskopowej. Spółka ATM FX – należąca do grupy kapitałowej ATM Grupa – odpowiadała za m.in.:

– realizację cyfrowych multiplikacji w scenach drogi odwrotu bolszewickich żołnierzy

– urzeczywistnienie zniszczonych zabudowań oraz tysięcy ciał

– kreację olbrzymiego pociągu pancernego

– zwielokrotnienie liczby piechoty, czołgów i samolotów Eskadry im. Tadeusza Kościuszki

– wykreowanie 5 tysięcznej armii jeźdźców Budionnego

Również za sprawą specjalistów ATM FX widzowie mogą zobaczyć m.in. realistyczne obrazy Kremla oraz Warszawy z lat 20. ubiegłego wieku, jak choćby nieistniejący już most Kierbedzia czy niesamowite wybuchy i wystrzały, tworzące niezapomniane sceny batalistyczne.

„Możliwość współpracy z tak wybitnymi postaciami kina, jak Jerzy Hoffmann czy Sławomir Idziak była dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie zdobyte podczas współrealizacji pierwszego w Polsce aktorskiego filmu w stereoskopowej technologii 3D pozwoli nam na realizację podobnych projektów. Wierzymy, że widowiskowy rozmach scen batalistycznych oraz bogactwo efektów specjalnych sprawią, że „1920 Bitwa Warszawska” cieszyć się będzie zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży, jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że nasz wkład w dzieło wpłynął na finalny kształt i przekaz filmu” – mówi Robert Mościcki, prezes zarządu ATM FX.

Kanwą „1920 Bitwa Warszawska 1920” są autentyczne wydarzenia sprzed 90 lat. Film przedstawia historię burzliwej bitwy, która odwróciła bieg historii Polski i na 19 lat pozwoliła zachować niepodległość. Oczyma głównych bohaterów: Oli (Natasza Urbańska) – tancerki i śpiewaczki warszawskiego teatru kabaretowego i Jana (Borys Szyc) – ułana wojska polskiego i poety, widzowie mogą zobaczyć legendarne, polskie zwycięstwo militarne, które uchroniło Polskę i Europę przez zalewem Armii Czerwonej. W postaci historyczne wcieliły się znani polscy aktorzy. Rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego zagrał Daniel Olbrychski, de Gaulle’a Wiktor Zborowski, gen. Weyganda – Wojciech Pszoniak, płk. Wieniawskiego – Bogusław Linda. W sumie przed kamerą pojawiło się ponad 80 aktorów, wśród nich: Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Łukasz Garlicki, Aleksander Domogarow i wielu innych.

Za realizację zdjęć do filmu odpowiadał jeden z najbardziej cenionych w Hollywood polskich operatorów – Sławomir Idziak. Znany z takich produkcji jak: „Helikopter w ogniu” czy „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Scenografem filmu jest Andrzej Haliński. Muzykę do filmu napisał Krzesimir Dębski.

ATM FX posiada duże doświadczenie w kreacji efektów specjalnych na potrzeby kina wojennego i historycznego. Twórcy związani z firmą zrealizowali VFX do – między innymi – filmu fabularnego „Miasto z morza” oraz seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Czas honoru”.

Similar Posts